Młoda sztuka stawia na nowe media

Poznaj finalistów 8. edycji konkursu Samsung Art Master

Wyłoniono finalistów ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych artystów Samsung Art Master. Wśród dzieł nominowanych do nagrody głównej w wysokości 25 000 złotych dominują prace stworzone przy pomocy nowych mediów – prace wideo i instalacje. Zostaną one zaprezentowane na wystawie finałowej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Nazwisko zwycięzcy konkursu poznamy w połowie listopada.  

Kolejny raz młodzi twórcy, studenci i absolwenci polskich uczelni artystycznych, zaskoczyli jurorów konkursu Samsung Art Master innowacyjnym podejściem do sztuki i wysokim poziomem warsztatu artystycznego. Po burzliwych i długotrwałych naradach jury konkursowe w składzie: Stach Szabłowski (Przewodniczący), Karol Radziszewski, Kamila Wielebska i Piotr Sarzyński wyłoniło dziesiątkę młodych artystów nominowanych do nagrody głównej tegorocznej edycji Samsung Art Master. Finaliści zaprezentują swoje prace na wystawie zbiorowej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w dniach 14 października – 21 listopada br.

Długo walczyliśmy o wypracowanie werdyktu – mówi Stach Szabłowski, przewodniczący jury konkursu Samsung Art Master. – Stawką było wyłonienie ludzi, którzy są artystycznie najbardziej niezależni, bezkompromisowi, autentyczni. Takich twórców, którzy przekonują nie tylko pojedynczymi pracami, ale także postawą. Tacy artyści za kilka lat mogą stać się ważnymi postaciami na scenie sztuki. My staraliśmy się rozpoznać ich twórcze potencjały już teraz, kiedy są u progu twórczych poszukiwań, eksperymentują, budują swój artystyczny język. I wierzę, że nasza  misja jako jurorów powiodła się; na wystawie finalistów zobaczymy dziesięcioro naprawdę wyjątkowych artystów.

W trakcie wystawy finałowej wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 25 000 złotych. Pozostali artyści będą rywalizować o drugą nagrodę (10 000 złotych)dwie równorzędne nagrody trzecie (7 000 złotych). Jednemu z finalistów, wybranemu w drodze głosowania publiczności, zostanie przyznana nagroda publiczności w wysokości 10 000 złotych.

Młodzi twórcy zakwalifikowani do finału konkursu to w większości studenci lub absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, co świadczy o wysokim poziomie poznańskiej uczelni. Wśród nominowanych znaleźli się również artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Finalistami 8. edycji konkursu Samsung Art Master są:

Lp.

Imię i nazwisko

Tytuł pracy

Kategoria

1.

Czubała Sylwia

Pod okiem matki

Instalacja

2.

Domicz Jan

Każda droga to dwie drogi

Instalacja

3.

Grabowski Piotr

Antyliban

Instalacja

4.

Nierodzińska Zofia

Odkrywanie powolności

Instalacja

5.

Olszowy Dominika

Laurka dla Ossowieckiego

Video

6.

Pawlik Alexander

Foton

Video

7.

Pieregończuk Urszula

Rosyjski romans

Video

8.

Pustoła Wojciech

Dołek

Video

9.

Sadowski Mateusz

Filmy z domu

Video

10.

Szewczyk Jan

" "

Instalacj

Na ósmą edycję ogólnopolskiego konkursu Samsung Art Master nadesłano niemal 300 prac z 29 uczelni wyższych w Polsce prowadzących kierunku artystyczno-plastyczne. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii konkursu bezapelacyjnie dominują instalacje – prace w tej kategorii to jedna trzecia wszystkich zgłoszeń. Wśród pozostałych kategorii konkursowych licznie reprezentowane było również malarstwo i wideo. Najmniej prac nadesłano w kategoriach fotografia, grafika, grafika komputerowa i wideo outdoor. 

Authors

Related posts

Top